Game of Thrones’dan Unutulmaz 10 Dövüş

Game of Thrones’un geçtiğimiz günlerde yayınlanan bölümü, dizinin tarihindeki en vahşi dövüşlerinden birine sahne oldu ve çok konuşuldu. Biz de bu vesileyle, ilk 4 sezonda izlediğimiz unutulmaz dövüş sahnelerini sizin için derledik!

 


The Mountain vs. The Hound

(Sezon 1, Bölüm 5)

Neden Dövüştüler: Turnuvada Loras Tyrell’a yenilen The Mountain, çileden çıktı. Kardeşi The Hound piste atladı ve Çiçek Şövalyesi Loras’ın hayatını kurtardı. (Ancak kafası kesilen zavallı at için yeterince hızlı değildi.)
Kazanan: Dövüş bir sonuca bağlanamadan Kral Robert tarafından durduruldu ve iki kardeşin karşılaşması yarıda kaldı.

Eddard “Ned” Stark vs. Jaime Lannister

(Sezon 1, Bölüm 5)

Neden Dövüştüler: Jaime Lannister, kardeşi Tyrion’ın Catelyn tarafından rehin aldığını öğrenince deliye döndü ve Ned Stark’ın adamlarını öldürttü. Adamlarının öldüğünü gören Ned, sinirlendi.
Kazanan: Jaime dövüşü önde götürmesine rağmen, adamları dövüşün ortasında Ned’i bacağından yaraladı. Galip Jaime Lannister oldu.

Bronn vs. Ser Vardis Egan

(Sezon 1, Bölüm 6)

Neden Dövüştüler: Tyrion, Jon Arryn’i öldürmek ve Bran Stark’ı öldürmeye teşebbüs etmek iddiasıyla suçlandı. Kendisinin yerine dövüşmesi için Bronn seçildi.
Kazanan: Egan onuruyla savaşsa da kaybetti, Bronn dövüşü kazandı ve Tyrion’ın Ay Kapısı’ndan aşağı atılmasına engel oldu.

Khal Drogo vs. Mago

(Sezon 1, Bölüm 8)

Neden Dövüştüler: Daenerys, Khal Drogo’nun adamlarının kadınlara tecavüz etmesine karşı çıkınca Mago onun yanında yer aldı ve Drogo’ya meydan okudu.
Kazanan: Khal Drogo, Mago’nun gırtlağını kesti ve elleriyle parçaladı. Ancak Drogo’nun dövüş esnasında aldığı ağır yara, ilerde ölümüne neden olacaktı.

Ser Jorah Mormont vs. Qotho

(Sezon 1, Bölüm 9)

Neden Dövüştüler: Khal Drogo’nun iyileşmesi için Daenerys’in bir büyücü kadın getirmesine, adamlarından Qotho sinirlendi. Jorah ise Daenerys’i korumak istiyordu.
Kazanan: Qotho’nun bıçağı Ser Jorah’ın zırhına takıldı, Jorah zırh sayesinde darbe almadı ve Qotho’yu yendi.

Jon Snow vs. Qhorin Halfhand

(Sezon 2, Bölüm 10)

Neden Dövüştüler: Qhorin, Wildling halkının Jon’a tamamen güvenmesi ve inanması için tek yolun, dövüşmek olduğunu söyledi.
Kazanan: Qhorin’in özverili hareketi sonucunda Jon emredildiği gibi yaptı ve Wildling halkına dürüstlüğünü kanıtlamak için onu öldürdü.

The Hound vs. Beric Dondarrion

(Sezon 3, Bölüm 5)

Neden Dövüştüler: The Hound, kasabın oğlunu öldürmekle suçlandı ve dövüşmesine karar verildi.
Kazanan: Beric Dondarrion’ın ateş saçan kılıcına rağmen The Hound onu yenmeyi başardı. Beric öldü ancak yaveri onun vücudunu koruyacak ve yeniden diriltecekti.
18.6.2015